Τώρα που βαράει αυτές τις καλοκαιρινές βροχές για πείτε, τι βλέπετε να κάνετε το καλοκαίρι; Εγώ βλέπω να μένω Αθήνα και να πετάχτω καμια σαλαμίνα για καμια βδομάδα γιατι (φτου φτου φτου) λεω να κάνω πρακτική φέτος. Αν όχι και πάλι μαλλον εδώ γιατι δεν έχω κανονίσει τίποτα και βλέπω να πανε τα έξοδα στο θεο. Εσείς τι λέτε να κάνετε με άδειες/κενα από εξεταστικές κλπ;

  • nikos_hon@kbin.social
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    edit-2
    1 year ago

    Εμείς (τετραμελής οικογένεια με προνήπια) κοιτάζουμε για προορισμούς κοντινούς μέχρι 3-4 ώρες από Αθήνα, όχι νησί επειδή τα ακτοπλοϊκά μαζί με ΙΧ βγαίνουν 500-600 ευρώ όπου και να πας, και μάλλον όχι δημοφιλή προορισμό για να αποφύγουμε όσο γίνεται πολυκοσμία, αισχροκέρδεια, κίνηση/parking, ίνφλουενσερς και τικτόκερς κλπ. Κάπου να αράξουμε να ησυχάσουμε, να έχει καλό φαΐ, να κάνουμε κανένα μπάνιο χωρίς να είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον και να περάσουν και τα παιδιά ωραία. Αν έχει κανείς προτάσεις για κάτι τέτοιο ευπρόσδεκτες. Το πιο πιθανό είναι να επιλέξουμε κάποιο τυχαίο μικρό χωριό στην Πελοπόννησο.

    • PerfectParanoia@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      edit-2
      1 year ago

      Γενικά για νησία έχει αρχίσει να γίνεται αφόρητο το κόστος διαμονής (ακόμα και προ καραντίνας) ενώ τώρα πια, ακόμα και αν έχω μεγάλη αγάπη για Κυκλάδες, νομίζω ότι μένουν μόνο οι μακρινοί προορισμοί ως επιλογή πχ Τήλος, Αστυπάλαια (αν και ακόμα και εκεί χαμός γίνοταν πέρυσι). Βέβαια τα ακτοπλοικά με αμάξι γίνονται ακόμα χειρότερα…

      Για οικογενιακές/χαλαρές διακοπές με καλό φαγητό και σχετική ησυχία νομίζω η Πρέβεζα και τα γύρω χωριά είναι καλή επιλογή. Είναι λίγο μεγαλύτερη απόσταση (4ω30λ - 5ω) αλλά έχει κοντά όμορφες παραλίες, τον ποταμό και τις πηγές του Αχέροντα (αν και για τα παιδία θα είναι πολύ παγωμένα μάλλον), τη λίμνη Ζηρού και διάφορα κάστρα/αξιόλογους αρχαιολογικούς χώρους. Απο κόστος δεν ξέρω να πώ με σιγουρία γιατί ποτέ δεν ξέρεις πια αλλα νομίζω είναι σε παρόμοια επίπεδα με χωριά Πελλοποννήσου που ανέφερες.

    • divinegrilledcheese@lemmy.worldM
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      1 year ago

      Το να πηγαίνεις πλέον διακοπές σε Ελληνικό νησί (τουλάχιστον την τουριστική περίοδο) έχει γίνει μη βιώσιμο. Καλά κάνετε.