Jestem tu bardzo nowy i próbuję się odnaleźć w Lemmym.

Z tego, co dotychczas udało mi się zrozumieć, Fediverse jest zdecentralizowanym zbiorem społeczności, Lemmy przykładem oprogramowania do hostowania tych społeczności i dostępu do nich, a Szmer jest jednym z serwerów hostujących Lemmy. Szmer umożliwia kontakt z użytkownikami i społecznościami ze Szmeru jak i z (prawie) całego Fediverse. Jeśli coś z powyższego się nie zgadza, byłbym wdzięczny za wyprowadzenie z błędu.

Moje pytanie: Na ile Szmer jest wyizolowany jako społeczność polskojęzyczna? Przeglądając społeczności, wygląda na to, że zaledwie garstka użytkowników Szmeru subskrybuje jakiekolwiek anglojęzyczne, niewspominając już o ich hostowaniu. Pewnym, zapewne ważnym, wyjątkiem jest !easternbordernews. Nie wiem jak sprawa wygląda szerzej na świecie, ale mamy przykładowo anglojęzyczny !boardgames@feddit.de na instancji przede wszystkim niemieckojęzycznej. Dodam do tego, że wyszukiwanie społeczności spoza Szmeru stanowi wyzwanie (przykładowo wyszukiwarka uparcie nie chce zaakceptować istnienia !books@lemmy.ml).

Update: Szmer wreszcie wyświetla !books@lemmy.ml. Najwyraźniej czasem kilka minut nie wystarczy, trzeba dać kilka godzin