Έτσι για να υπάρχει αν θέλει κανεις μέτρο σύγκρισης και για να δει κανείς τι περιλαμβάνει αν έχει περιέργεια. Η πρακτική είναι 2μηνη, επιδοτούμενη απο ΕΣΠΑ/σχολή οπότε δεν εξισώνεται με αναζήτηση εργασίας. Είμαι από σχολή στο ΕΜΠ.

Η χαρτούρα για να μπορώ κάνω πρακτική (διάφορα από gov, κεπ και λογαριασμός τράπεζας) πήρε 15-20 μέρες στο νερο (κυρίως λόγο τράπεζας γιατί ήθελα να έχω και συνδικαιούχο στο λογαριασμό και έψαχνα ραντεβου) και η κατάταξη βγήκε τουλάχιστον αλλες 20 μερες μετα.

Ήταν όμως λάθος/ελλιπής επομένως έμαθα ότι μπορώ να κάνω τελικά πρακτική αρχές Ιουνίου. Αρχισα να στέλνω email μέσα Ιουνίου και εκλεισα πρακτική πρώτες μέρες Ιουλίου (με βιασύνη γιατι μέχρι 10 ήταν τελική ημερομηνία). Οι απαντήσεις πήραν 3-7 μέρες με εξαίρεση αυτούς που δεν απάντησαν ποτέ. Η συνεντεύξεις έγιναν 2, 5 και 7 μέρες μετα την απάντηση.

Η πρώτη συνέντευξη που ήταν και «κανονική», δηλ όχι από απόσταση, έκαναν κοντά μήνα να μου στείλουν αν τελικά θελω να κάνω πρακτική. Η μια εκ των δυο άλλων περίμενα απάντηση αλλα τελικά το καθυστέρησαν αλλες 2-3 μέρες και δέχτηκα την αλλη που μερά το «τεστ» απάντησαν σε 2-3 μέρες.

  • MelancholikhPatata@kbin.social
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    1 year ago

    σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ, δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασία πλέον :ρ ελπίζω να πάει καλά η πρακτική σου και να αξίζει!

    • PerfectParanoia@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      1 year ago

      Χαχαχα δεν ήθελα να αποθαρρύνω πάντως ! Πέρα του γραφειοκρατικού, που και αυτό εδώ που τα λέμε μια πραγματικότητα είναι παντού, κάλή φάση είναι για να κάνεις και λίγο εκ του ασφαλούς συνεντευξεις σε διαφόρου είδους εταιρίες/φορείς για να πάρεις μια εικόνα. Απλά αν την θες για να συμπληρώσεις μάθημα ξερω γω είναι λίγο στρες παραπάνω, εγώ το έκανα λίγο εκ του ασφαλούς γιατί θα είναι έξτρα και χρωστάω κι αλλα

      • MelancholikhPatata@kbin.social
        link
        fedilink
        arrow-up
        3
        ·
        1 year ago

        χαχα χαριτολογωντας το ειπα, το περιμενα οτι θα ηταν μπελαλιδικη διαδικασια. Καλα εκανες και το ανεφερες για να αρχισω να παιρνω μια ιδεα :) Και για μενα εξτρα θα ειναι μαλλον, θελω να πιστευω οτι θα αξιζει σαν εμπειρια

        • PerfectParanoia@lemmy.worldOP
          link
          fedilink
          arrow-up
          3
          ·
          1 year ago

          Αν το αποφασίσεις (και είσαι εμπ γιατί για άλλα πανεπιστήμια δεν ξέρω αν είναι τα ίδια) απλά να ξέρεις αν έχεις κανονισμένο για το επόμενο εξάμηνο (μεταπτυχιακό,στρατο κλπ) θα πρέπει ίσως να τα τρέξεις πιο πολυ για να προλάβεις 2μηνο γιατί ο Αύγουστος είναι για πολλούς νεκρός και έτσι αμα δεν προλάβεις να κλείσεις για ιουνιο-ιουλιο δεν γλιτώνεις μαλλον το σεπτ-οκτ.

          Α και μην κάνεις το λαθος μου και απλα στέλνε απο πριν βγει η κατάταξη γιατί από ότι καταλαβαίνω τελικά όλοι μπαίνουν (η χαρτούρα βγάζει πολλούς όφ)

  • iByteABit@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    1 year ago

    Είναι μεγάλο ζόρι η πρακτική από άποψη γραφειοκρατίας, αλλά αν σκοπεύεις να βρεις γρήγορα δουλειά σε κάποιον τομέα μετά τη σχολή, είναι ίσως ο πιο γρήγορος και εύκολος τρόπος, ειδικά αν η πρακτική είναι υποχρεωτικό μάθημα στη σχολή σου.

  • sv1sjp@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    1 year ago

    Κάααλα… Προσωπικά κι εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα απλά ένα περισσότερο μάθημα και έκανα πρακτική… Τέτοια χαρτούρα, πιο γρήγορα απλά έβρισκες δουλειά απευθείας…

    • PerfectParanoia@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      1 year ago

      Η αλήθεια είναι ότι αμα ήταν για να τελειώνω ούτε εγώ θα το έκανα. Πόλυ πιο εύκολα ξεσκαρτάρεις ένα επιλογης. Απλά έχω κληρονομία απο τα πρώτα έτη ακόμα και δεν μου πήγε καλά η πρώτη σκούπα οπότε το έκανα για να μην κάθομαι και διαβάζω μόνο μαθηματα 2ου έτους και θέλω να πέσω απο κανένα μπαλκόνι. Αν έκανα καλά θα φανεί >.<

      • sv1sjp@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        1 year ago

        Στα Ψηφιακά είχαμε περίεργα μαθήματα 8ο εξάμηνο οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω και παράλληλα ήθελα δουλεία

        • PerfectParanoia@lemmy.worldOP
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          1 year ago

          Βοηθησε τελικά καθόλου ή χασιμο χρονο;

          Και λιγο άσχετο αλλά μήπως έχεις άποψη για το μεταπτυχιακά των ψηφιακών; Ρωτάει ενας φιλος για τα Δίκτυα κ για ενα security που εχει και δεν εχω κανένα γνωστο που να ξέρει…

          • sv1sjp@lemmy.world
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            ·
            1 year ago

            Το μεταπτυχιακό Ασφάλεια Ψηφιακών Συστημάτων είναι καλό για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί.