Έτσι για να υπάρχει αν θέλει κανεις μέτρο σύγκρισης και για να δει κανείς τι περιλαμβάνει αν έχει περιέργεια. Η πρακτική είναι 2μηνη, επιδοτούμενη απο ΕΣΠΑ/σχολή οπότε δεν εξισώνεται με αναζήτηση εργασίας. Είμαι από σχολή στο ΕΜΠ.

Η χαρτούρα για να μπορώ κάνω πρακτική (διάφορα από gov, κεπ και λογαριασμός τράπεζας) πήρε 15-20 μέρες στο νερο (κυρίως λόγο τράπεζας γιατί ήθελα να έχω και συνδικαιούχο στο λογαριασμό και έψαχνα ραντεβου) και η κατάταξη βγήκε τουλάχιστον αλλες 20 μερες μετα.

Ήταν όμως λάθος/ελλιπής επομένως έμαθα ότι μπορώ να κάνω τελικά πρακτική αρχές Ιουνίου. Αρχισα να στέλνω email μέσα Ιουνίου και εκλεισα πρακτική πρώτες μέρες Ιουλίου (με βιασύνη γιατι μέχρι 10 ήταν τελική ημερομηνία). Οι απαντήσεις πήραν 3-7 μέρες με εξαίρεση αυτούς που δεν απάντησαν ποτέ. Η συνεντεύξεις έγιναν 2, 5 και 7 μέρες μετα την απάντηση.

Η πρώτη συνέντευξη που ήταν και «κανονική», δηλ όχι από απόσταση, έκαναν κοντά μήνα να μου στείλουν αν τελικά θελω να κάνω πρακτική. Η μια εκ των δυο άλλων περίμενα απάντηση αλλα τελικά το καθυστέρησαν αλλες 2-3 μέρες και δέχτηκα την αλλη που μερά το «τεστ» απάντησαν σε 2-3 μέρες.

  • PerfectParanoia@lemmy.worldOP
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    1 year ago

    Αν το αποφασίσεις (και είσαι εμπ γιατί για άλλα πανεπιστήμια δεν ξέρω αν είναι τα ίδια) απλά να ξέρεις αν έχεις κανονισμένο για το επόμενο εξάμηνο (μεταπτυχιακό,στρατο κλπ) θα πρέπει ίσως να τα τρέξεις πιο πολυ για να προλάβεις 2μηνο γιατί ο Αύγουστος είναι για πολλούς νεκρός και έτσι αμα δεν προλάβεις να κλείσεις για ιουνιο-ιουλιο δεν γλιτώνεις μαλλον το σεπτ-οκτ.

    Α και μην κάνεις το λαθος μου και απλα στέλνε απο πριν βγει η κατάταξη γιατί από ότι καταλαβαίνω τελικά όλοι μπαίνουν (η χαρτούρα βγάζει πολλούς όφ)