• HopFlop
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    arrow-down
    3
    ·
    10 months ago

    You don’t know how much you need to pay for it if you only know the price of 1kg but you buy half a kilo.

      • HopFlop
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        10 months ago

        Rewe also sells products by weight (mainly unpackaged fruits and vegetables).

      • HopFlop
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        10 months ago

        …do you not understand how basic math works?

        I do, actually. My whole point was that you need basic maths in your everyday life even though you have a calculator on your phone. You jumped right into the 6th comment in this thread without reading what this is about, didn’t you?

        • Norgur@fedia.io
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          10 months ago

          Can we just fir half a second point out that the original comment was that the use of the real Pi (3.14…) is a great opportunity to teach pupils how to use a calculator for numbers like Pi.