• BarHocker
    link
    fedilink
    arrow-up
    12
    arrow-down
    1
    ·
    edit-2
    5 months ago

    Asking a price for something costs 1€ for every 0,50€ now.

      • BarHocker
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        5 months ago

        You want to sell an apple for 3€. That is 6 × 50 ct. For every 50 ct you ask in price you have to pay 1€. Therefore if you ask a price of 3€ for an apple you have to pay 6 × 1€ = 6€.