• HopFlop
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    arrow-down
    5
    ·
    edit-2
    10 months ago

    But if you want to buy only half a kg, you don’t know how much it costs (if you dont know basic maths)- because it only lists the price for a full kg. Do you start pulling out your Excel for that?

    • Norgur@fedia.io
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      10 months ago

      Every offer lists how much per kg that offer is. So I do not need any calculations to see which offer is cheaper at all. Why would the price per kilo become useless of I only buy half a Kilo?

      • Serinus@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        3
        ·
        10 months ago

        Because one is on sale, and they didn’t update the sale price. Or, alternatively, because you don’t want to be an idiot that can’t do basic math.

      • HopFlop
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        arrow-down
        3
        ·
        10 months ago

        You don’t know how much you need to pay for it if you only know the price of 1kg but you buy half a kilo.

          • HopFlop
            link
            fedilink
            arrow-up
            1
            ·
            10 months ago

            Rewe also sells products by weight (mainly unpackaged fruits and vegetables).

          • HopFlop
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            ·
            10 months ago

            …do you not understand how basic math works?

            I do, actually. My whole point was that you need basic maths in your everyday life even though you have a calculator on your phone. You jumped right into the 6th comment in this thread without reading what this is about, didn’t you?

            • Norgur@fedia.io
              link
              fedilink
              arrow-up
              1
              ·
              10 months ago

              Can we just fir half a second point out that the original comment was that the use of the real Pi (3.14…) is a great opportunity to teach pupils how to use a calculator for numbers like Pi.