• Norgur@fedia.io
    link
    fedilink
    arrow-up
    15
    arrow-down
    3
    ·
    10 months ago

    Oh don’t you try to sell me on the “you won’t always have a calculator in your pocket” thing. I have fucking Excel in my pocket.

    • notabot@lemm.ee
      link
      fedilink
      arrow-up
      10
      arrow-down
      2
      ·
      10 months ago

      It’s not just about haveing a calculator, it’s also that it’s faster and more convenient if you can do simple sums like this in your head. It also means you can sanity check the numbers your calculator gives you to make sure you didn’t make a mistake entering the sum.

      To your point below about products having their unit cost displayed, more than once I’ve seen that just be wrong, so I wouldn’t rely on it. Make sure you can check it in your head.

    • Serinus@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      8
      arrow-down
      2
      ·
      10 months ago

      Who really wants to use Excel to figure out if the 24-pack of Coca-Cola or the 3 12 packs is a better deal?

      • Norgur@fedia.io
        link
        fedilink
        arrow-up
        7
        arrow-down
        1
        ·
        10 months ago

        I don’t need to, there’s a legal requirement to print prices per liter or kg on every price tag here.

        • Gork@lemm.eeOP
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          10 months ago

          Does this requirement exist for toilet paper? Because I don’t know what the hell is considered a better deal based on all the marketing.

          • Norgur@fedia.io
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            ·
            10 months ago

            Sadly, no. Paper towels and toilet paper are evil. Different sizes rolls with different amounts of sheets with different layers with different prices.

        • HopFlop
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          arrow-down
          5
          ·
          edit-2
          10 months ago

          But if you want to buy only half a kg, you don’t know how much it costs (if you dont know basic maths)- because it only lists the price for a full kg. Do you start pulling out your Excel for that?

          • Norgur@fedia.io
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            ·
            10 months ago

            Every offer lists how much per kg that offer is. So I do not need any calculations to see which offer is cheaper at all. Why would the price per kilo become useless of I only buy half a Kilo?

            • Serinus@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              3
              ·
              10 months ago

              Because one is on sale, and they didn’t update the sale price. Or, alternatively, because you don’t want to be an idiot that can’t do basic math.

            • HopFlop
              link
              fedilink
              arrow-up
              1
              arrow-down
              3
              ·
              10 months ago

              You don’t know how much you need to pay for it if you only know the price of 1kg but you buy half a kilo.

                • HopFlop
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  1
                  ·
                  10 months ago

                  Rewe also sells products by weight (mainly unpackaged fruits and vegetables).

                • HopFlop
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  2
                  ·
                  10 months ago

                  …do you not understand how basic math works?

                  I do, actually. My whole point was that you need basic maths in your everyday life even though you have a calculator on your phone. You jumped right into the 6th comment in this thread without reading what this is about, didn’t you?

                  • Norgur@fedia.io
                    link
                    fedilink
                    arrow-up
                    1
                    ·
                    10 months ago

                    Can we just fir half a second point out that the original comment was that the use of the real Pi (3.14…) is a great opportunity to teach pupils how to use a calculator for numbers like Pi.